Giberson’s Glass Studio

Felicia Coates
University of Virginia
Darden Graduate Business School

September 15, 2008

Edward Giberson
Giberson’s Glass Studio
Owner


Dear Mr. Giberson:

I appreciate an opportunity you provided for me to observe and analyze a production process at your studio. I would like to share with you my observations and recommendations.

There are four products you produce at the studio: Patterned glasses, Paperweights, Wrapped tumblers and Vases. Based on amount of a batch mix and average number of units produced, I calculated Direct Materials per Unit as following:


Item    Direct Materials Cost
    per Unit, $
     
Patterned glasses    0.29
Paperweights    0.52
Wrapped tumblers    0.29
Vases    0.35

I also measured an amount of time you spend on blowing and finishing of the goods. In order to calculate Direct Labor cost per unit, I used hourly rate of $25.00
Direct labor costs are represented below:

Item    Production Time, Hr.    Total Direct Labor per Unit Time, Hr.    Total Direct Labor per Unit Cost, $.
    Hot Time, Hr.    Cold Time, Hr.        
                    
Patterned glasses    0.25    0.05    0.30    7.50
Paperweights    0.25    0.25    0.50    12.50
Wrapped tumblers    0.25    0.05    0.30    7.50 ...
Word (s) : 1201
Pages (s) : 5
View (s) : 6974
Rank : 0
   
Report this paper
Please login to view the full paper